Golden Reef 100 Miler Enduro Results 2000

12/13th August 2000
                                                             Finish  Split    Split     Split
Pos      Name                    Age     Club                 Time   0-80km  80-161km Difference
*
  1     Lukas       Booysen       36  Randmark              16:02:40   7:33   8:29:40  +0:56:40
  2     Chris       Claassen      41  Lichtenburg           16:35:10   7:33   9:02:10  +1:29:10
  3     Stephen     Thobejane     45  Transnet              18:25:48   7:45  10:40:48  +2:55:48
  4     Bennie      Buys          36  Golden Reef RRC       18:29:22   8:11  10:18:22  +2:07:22
  5     George      Niemandt      30  Transnet              19:10:27   8:34  10:36:27  +2:02:27
*
  6     Christiaan  Du Plooy      39  Hartbees              19:20:10   8:33  10:47:10  +2:14:10
  7     Philemon    Mongaqi       40  Transnet              19:23:41   9:25   9:58:41  +0:33:41
  8     Petra       Myburgh       51  Kelloggs Striders     19:29:05   9:39   9:50:05  +0:11:05
  9     Amos        Van der Merwe 49  Voltaren              19:48:43   8:13  11:35:43  +3:22:43
 10     Keith       Reynolds      33  Dosco Ets             20:31:41   9:00  11:31:41  +2:31:41
*
 11     Louis       Smuts         44  Iscor                 21:31:44   9:34  11:57:44  +2:23:44
 12     Willie      Schoeman      39  Transnet              21:34:00  10:07  11:27:00  +1:20:00
 13     Ina         Van Tonder    36  Warmbad               21:38:02   9:12  12:26:02  +3:14:02
 14     Hermanus    Swart         40  Golden Reef           21:40:49   9:50  11:50:49  +2:00:49
 15     David       Potgieter     33  Thabazimbi            21:44:11  10:02  11:42:11  +1:40:11
*
 16     Jeremy      Lee           48  Randburg              22:08:51   9:44  12:24:51  +2:40:51
 17     Vernon      James         31  Roodepoort            22:22:41   9:30  12:52:41  +3:22:41
 18     Jan         Kemp          56  Roodepoort            23:04:27  10:33  12:31:27  +1:58:27
 19     Joseph      Maartens      27  Fit 2000              23:21:11  11:22  11:59:11  +0:37:11
 20     Fred        Beets         44  PDMC                  23:44:41  10:24  13:20:41  +2:56:41
*
 21     Henry       Fourie        41  PDMC                  23:44:41  10:24  13:20:41  +2:56:41
 22     Pieter      van Heerden   47  IPAC                  23:47:43  11:26  12:21:43  +0:55:43
 23     Margaretha  Theunisen     28  Fit 2000              23:48:16  11:25  12:23:16  +0:58:16
 24     Louise      Verster       32  Alberton              23:48:16  11:25  12:23:16  +0:58:16
 25     Andre       Drotsky       48  Transnet              24:06:11  10:30  13:36:11  +3:06:11
*
 26     Ian         Ross          43  Body Concept          24:06:11  10:45  13:21:11  +2:36:11
 27     Werner      Perchtold     59  Golden Reef           24:26:32  11:20  13:06:32  +1:46:32
 28     Jean-Pierre Suddes        29  Spectrum              24:40:52  11:25  13:15:52  +1:50:52
 29     Henry       Gray          37  Transnet              24:41:19  11:02  13:39:19  +2:37:19
 30     Johan       Bakkes        48  Randburg              24:44:26  10:21  14:23:26  +4:02:26
*
 31     Aubrey      Elgar         46  Lichtenburg           24:45:43  11:00  13:45:43  +2:45:43
 32     Mannie      Naidoo        37  Lenasia               24:56:17  11:23  13:33:17  +2:10:17
 33     Anthony     Williams      38  KHOSA                 25:06:48  ??:??
 34     Geoffrey    Gilfillan     57  Florida               25:19:36  11:22  13:57:36  +2:35:36
 35     Sonja       Venter        30  Fit 2000              25:45:10  11:22  14:23:10  +3:01:10
*
 36     Joe         Bekker        34  S A Post Office       25:48:20  12:15  13:33:20  +1:18:20
 37     Thabiso     Mmoledi       38  Ebony                 25:49:10  11:53  13:56:10  +2:03:10
 38     Johan       Olivier       34  S A Post Office       25:49:26  12:19  13:30:26  +1:11:26
**
*                                               Splits for  0-80km   81-161km
  1     Lukas       Booysen       36  Randmark               7:33       8:29
  2     Chris       Claassen      41  Lichtenburg            7:33       9:02
  3     Stephen     Thobejane     45  Transnet               7:45      10:40
  4     Bennie      Buys          36  Golden Reef RRC        8:11      10:18
  5     George      Niemandt      30  Transnet               8:34      10:36
*
  6     Christiaan  Du Plooy      39  Hartbees               8:33      10:47
  7     Philemon    Mongaqi       40  Transnet               9:25       9:58
  8     Petra       Myburgh       51  Kelloggs Striders      9:39       9:50
  9     Amos        Van der Merwe 49  Voltaren               8:13      11:35
 10     Keith       Reynolds      33  Dosco Ets              9:00      11:31
*
 11     Louis       Smuts         44  Iscor                  9:34      11:57
 12     Willie      Schoeman      39  Transnet              10:07      11:27
 13     Ina         Van Tonder    36  Warmbad                9:12      12:26
 14     Hermanus    Swart         40  Golden Reef            9:50      11:50
 15     David       Potgieter     33  Thabazimbi            10:02      11:42
*
 16     Jeremy      Lee           48  Randburg               9:44      12:24
 17     Vernon      James         31  Roodepoort             9:30      12:52
 18     Jan         Kemp          56  Roodepoort            10:33      12:31
 19     Joseph      Maartens      27  Fit 2000              11:22      11:59
 20     Fred        Beets         44  PDMC                  10:24      13:20
*
 21     Henry       Fourie        41  PDMC                  10:24      13:20
 22     Pieter      van Heerden   47  IPAC                  11:26      12:21
 23     Margaretha  Theunisen     28  Fit 2000              11:25      12:23
 24     Louise      Verster       32  Alberton              11:25      12:23
 25     Andre       Drotsky       48  Transnet              10:30      13:36
*
 26     Ian         Ross          43  Body Concept          10:45      13:21
 27     Werner      Perchtold     59  Golden Reef           11:20      13:06
 28     Jean-Pierre Suddes        29  Spectrum              11:25      13:15
 29     Henry       Gray          37  Transnet              11:02      13:39
 30     Johan       Bakkes        48  Randburg              10:21      14:23
*
 31     Aubrey      Elgar         46  Lichtenburg           11:00      13:45
 32     Mannie      Naidoo        37  Lenasia               11:23      13:33
 33     Anthony     Williams      38  KHOSA                 ??:??      13:06
 34     Geoffrey    Gilfillan     57  Florida               11:22      13:57
 35     Sonja       Venter        30  Fit 2000              11:22      14:23
*
 36     Joe         Bekker        34  S A Post Office       12:15      13:33
 37     Thabiso     Mmoledi       38  Ebony                 11:53      13:56
 38     Johan       Olivier       34  S A Post Office       12:19      13:30
**
        Johannes    J.V Rensburg  40  Transnet              18:19 (109km)
        Sonja       Venter        40  Transnet              17:21 (109km)
        Basie       Venter        40  Transnet              17:43 (109km)
        Victor      Masikane      34  KHOSA R.R             13:37 (86km)
        Petrus      Venter        55  Golden Reef            9:34 (80km)
        John        Hook          20  Golden Reef           11:12 (75km)
        Dirk        Coetzee       38  S A Post Office        8:18 (54km)
        Sean        McKay         34  Benoni Runners         3:30 (32km)
        Monkey      Edwards       52  Old Eds                3:39 (32km)
        Miems       Grobler       33  Roodepoort             4:09 (32km)
        Frederik    Van Tonder    23  SAPS                   2:28 (22km)
        Ewan        Clay          29  McArthur               DNS
        Roelof      Van Graan     31  Bronkhorstspruit       DNS
*